UIL girl’s basketball Bi-District/TAPPS playoff results

Sports

The time has come! High school basketball playoffs will begin this week across the Lone Star State.

The Bi-District round of the UIL girl’s basketball postseason will take place Monday and Tuesday.

In TAPPS, four local playoffs teams will compete in the Area Round on Tuesday.

Here is a complete list of all the matchups involving teams from the Permian Basin:


UIL GIRL’S BASKETBALL

6A

-Midland Lee vs. El Paso Montwood

Montwood defeats Midland Lee, 42-30.

-Midland High vs. El Paso Pebble Hills

Pebble Hills defeats Midland High, 51-45.

4A

-Andrews vs. Clint Mountain View

Mountain View defeats Andrews, 43-36.

-Fort Stockton vs. Clint

Fort Stockton defeats Clint, 60-46.

Prowlers will face Canyon in Area Round.

-Big Spring vs. Wichita Falls Hirschi

Wichita Falls Hirschi defeats Big Spring, 57-41.

-Seminole vs. Fabens

Seminole defeats Fabens, 72-22.

Maidens will face Levelland in Area Round.

-Monahans vs. San Elizario

San Elizario defeats Monahans, 65-29.

-Greenwood vs. Vernon

Greenwood defeats Vernon, 63-49.

Rangerettes will face Bridgeport in Area Round.

3A

-Crane vs. Grape Creek

Crane defeats Grape Creek, 45-29.

Lady Birds will face Idalou in Area Round.

-Presidio vs. Sonora

Sonora defeats Presidio, 37-20.

-Kermit vs. Ballinger

Ballinger defeats Kermit, 65-21.

-Coahoma vs. Cisco

Cisco defeats Coahoma, 68-56.

2A

-McCamey vs. Plains

Plains defeats McCamey, 74-28.

-Wink vs. Smyer

Wink defeats Smyer, 54-29.

Lady Cats will face Albany in Area Round.

-Iraan vs. Sundown

Sundown defeats Iraan, 81-22.

-Forsan vs. Stamford

Stamford defeats Forsan, 54-34.

1A

-Sands (bye): will face Morton in Area Round

-Borden County vs. O’Donnell

Borden County defeats O’Donnell, 53-41.

Lady Coyotes will face New Home in Area Round.

-Klondike vs. Meadow

Klondike defeats Meadow, 42-16.

Lady Cougars will face Whiteface in Area Round.

-Balmorhea vs. Grandfalls-Royalty

Grandfalls-Royalty defeats Balmorhea, 47-24.

Cowgirls will face Santa Anna in Area Round.

-Rankin (bye): will face Veribest in Area Round

-Buena Vista vs. Marfa

Buena Vista defeats Marfa, 62-10.

Lady Longhorns will face Blackwell in Area Round.


TAPPS BOY’S BASKETBALL

6A

-Dallas Parish Episcopal vs. Midland Christian (Area Round)

Midland Christian defeats Dallas Parish Episcopal, 56-43.

Mustangs will Prestonwood Christian Academy in Regional (state quarterfinals).

4A

-Midland Trinity vs. Flower Mound Coram Deo (Area Round)

Flower Mound Coram Deo defeats Midland Trinity, 62-52.

3A

-Rockwall Heritage Christian vs. Midland Classical (Area Round)

Midland Classical defeats Rockwall Heritage Christian, 74-58.

Knights will face Sherman Texoma Christian in Regional (state quarterfinals).


TAPPS GIRL’S BASKETBALL

3A

-Waco Live Oak Classical vs. Midland Classical (Area Round)

Midland Classical defeats Waco Live Oak Classical, 63-23.

Lady Knights will face Round Rock Christian Academy in Regional (state quarterfinal).

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

BorderReport.com

More BorderReport

Don't Miss

More Don't Miss