High school baseball/softball playoff information

Sports

ODESSA, Texas – The postseason begins for high school baseball and continues for high school softball this weekend. 33 teams from the Basin are still competing in the playoffs this year.

Here is a list of the playoff pairings for each of those teams:

SOFTBALL (UIL Area Round)

6A

-Midland High vs. Southlake Carroll
Game one: Friday at 7:00 p.m.
Game two: Saturday at 2:00 p.m.
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Southlake Carroll High School

-Odessa High vs. Saginaw Boswell
Game one: Friday at 6:00 p.m.
Game two: Satuday at 11:00 a.m.
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Abilene Cooper High School

4A

-Seminole vs. Big Spring
Saturday at 5:00 p.m.
Lubbock-Cooper High School

-Andrews vs. Sweetwater
Game one: Friday at 6:00 p.m.
Game two: Saturday at 1:00 p.m.
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Big Spring High School

Monahans vs. Canyon
Game one: Friday at 5:00 p.m.
Game two: Saturday at 12:00 p.m.
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Lubbock-Cooper High School

-Greenwood vs. Snyder
Game one: Thursday at 5:30 p.m. (Greenwood High School)
Game two: Friday at 5:00 p.m. (Snyder High School)
Game three: TBD (if needed)

3A

-Presidio vs. Shallowater
Game one: Friday at 5:00 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday at 6:00 p.m. (if needed)
All games at Monahans High School

-Coahoma vs. Wichita Falls City View
Game one: Friday at 6:00 p.m. (Iowa Park High School)
Game two: Saturday at 4:00 p.m. (Coahoma High School)
Game three: 30 minutes after G2, if needed

-Lamesa vs. Slaton
Game one: Thursday at 5:00 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday at 12:00 p.m. (if needed)
All games at Lubbock Christian University

-Kermit vs. Bushland
Friday at 7:30 p.m. (Lubbock-Cooper High School)

2A

-Forsan vs. Clarendon
Game one: Thursday at 5:00 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Friday at 5:00 p.m. (if needed)
All games at Littlefield High School

-McCamey vs. Anson
Game one: Saturday at 5:30 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Monday at 5:00 p.m. (if needed)
All games at Big Spring High School

-Wink vs. Stamford
Saturday at 6:00 p.m. (Forsan High School)

1A

-Borden County vs. Claude

TAPPS

-Plano John Paul II defeated Midland Christian, 11-0 (Area Round)

BASEBALL (UIL Bi-District Round)

6A

-Permian vs. El Paso Socorro
Game one: Thursday at 7:00 p.m. CT (Socorro High School)
Game two: Saturday at 12:00 p.m. CT (Permian High School)
Game three: 30 minutes after G2, if needed

-Midland Lee vs. El Paso Eastlake
Game one: Friday at 1:00 p.m. CT (Eastlake High School)
Game two: Saturday at 2:00 p.m. CT (Midland Lee High School)
Game three: 30 minutes after G2, if needed

4A

-Seminole vs. Fabens
Game one: Friday at 5:30 p.m. CT (Fabens High School)
Game two: Saturday at 12:00 p.m. CT (Seminole High School)
Game three: 30 minutes after G2, if needed

-Andrews vs. San Elizario
Game one: Friday at 6:00 p.m. CT
Game two: Saturday at 10:00 a.m. CT
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Andrews High School

-Greenwood vs. Clint
Game one: Friday at 6:00 p.m. CT
Game two: Saturday at 12:00 p.m. CT
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Pecos High School

-Monahans vs. El Paso Riverside
Game one: Friday at 7:00 p.m. CT
Game two: Saturday at 12:00 p.m. CT
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Van Horn High School

3A

-Reagan County vs. Ballinger
Friday at 7:00 p.m. (San Angelo Central High School)

-Kermit vs. Littlefield
Game one: Friday at 4:00 p.m. (Seminole High School)
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday (TBD, if needed)

-Crane vs. Clyde
Game one: Friday at 4:00 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday at 1:00 p.m. (if needed)
All games at Stanton High School

-Coahoma vs. Wall
Game one: Friday at 4:00 p.m.
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday at 2:00 p.m. (if needed)
All games at Snyder High School

-Alpine vs. Lamesa
Game one: Friday at 6:00 p.m. (Alpine High School)
Game two: Saturday at 3:30 p.m. (Lamesa High School)
Game three: 30 minutes after G2, if needed

-Presidio vs. Denver City
Game one: Friday at 7:00 p.m.
Game two: Saturday at 5:00 p.m.
Game three: 30 minutes after G2, if needed
All games at Monahans High School

2A

-McCamey (BYE)

-Forsan vs. Christoval
Game one: Friday at 4:30 p.m. (Forsan High School)
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Saturday, TBD (San Angelo, if needed)

1A

-Midland TLCA vs. Westbrook
Friday at 4:30 p.m. (Big Spring High School)

-Borden County vs. Springlake-Earth
Game one: Thursday at 4:00 p.m. (Hermleigh High School)
Game two: 30 minutes after G1
Game three: Monday at 7:00 p.m. (Lubbock-Cooper High School, if needed)

TAPPS

-Midland Christian vs. Plano John Paul II (Regional)
Saturday at 7:00 p.m. (Hardin-Simmons University, Abilene)

-Midland Classical vs. Plano Coram Deo (Regional)

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Don't Miss

More Don't Miss